Scarecrows

Quirky and topical scarecrows which aim to amuse


Go for GOLD and bring the wow factor to our Scarecrow Competition!

Topical scarecrows around the village

We're hoping for a bumper entry in this year's competition to add to the colour and fun of our Festival weekend.

We'll be awarding coveted gold, silver and bronze awards to the best in each of the four categories with entries being judged by public vote.

So get creative and impress everyone with colourful and humorous scarecrows. 

Anyone who lives in Barton can take part and entries can be on any theme – sport, TV and films, current affairs, music - you name it!

There's been a lot happening this summer so there should be plenty to inspire your ideas.

Sounds like the perfect project for the school holidays!

There are four classes for scarecrows:

You can make any scarecrow you like, they will be judged on originality, quality and humour.

FAMILIES & CHILDREN
ADULTS

GROUPS, CLUBS & SCHOOLS
BUSINESSES

You can make as many scarecrows as you like and entry is free.

Download a form from this page then email it to victoria.sylvester@ewemove.com.

Alternatively you can drop completed forms into Barton Post Office.

Entries need to be in by Friday 26th August 2022 – this is to allow time for a map of competing scarecrows to be made so visitors can judge which are the best. After the votes have been counted, winners of the coveted gold, silver and bronze medals will be announced by midday on Sunday, 4th September.

If you would like more information email Victoria Sylvester on victoria.sylvester@ewemove.com

 

Scarecrow Entry Form

Scarecrow Entry Form


To give you some ideas here are some pictures of scarecrows from previous years along with previous winners.

 


Winners of the 2021 Competitions

Families & Children
Position Name Address Description
1st The Elton Family Causer Road Spongebob
2nd The Golder Family Captain's Lane Danger! Man at Work! 
3rd= The Haire Family Arden Road Crewmates

2021 Family Class, 1st Place, Spongebob 2021 Family Class, 2nd Place, Danger! Man at Work! 2021 Family Class, 3rd Place, Crewmates

Adults
Position Name Address Description
1st David Nattrass Main Street Alan Twitchmarsh
2nd Reverend Andy Simpson The Vicarage The Hand Of Mod
3rd Jim Yardley Efflinch Lane Boris

2021 Adult Class, 1st Place, Alan Twitchmarsh 2021 Adult Class, 2nd Place, The Hand of Mod 2021 Adult Class, 3rd Place, Boris

Businesses
Position Name Address Description
1st Murray’s Funeral Directors    Gentleman Dan the Hockey
2nd The Beauty Boutique   The Beauty Queen

2021 Business Class, 1st Place, Gentleman Dan the Hockey 2021 Business Class, 2nd Place, The Beauty Queen


Winners of the 2019 Competitions

CLASS 1 - Families & Children
Position Name Address Description
1st The Crowden Family 48 Captains Lane The Scarecrow's Wedding
2nd Alison, Dave, Charlie and Noah Elton   How to train your dragon
3rd= Oliver, Giles and Arabella Taberner 59 Arden Road Make your own Pokemon card
3rd= Evie and Sammy Newstead    

2019 Class 1, 1st Place 2019 Class 1, 2nd Place 2019 Class 1, 3rd Place equal 2019 Class 1, 3rd Place equal

CLASS 2 - Adults
Position Name Address Description
1st Margaret Wale 68 Captains Lane  
2nd Anthony Bates 8 Palmer Close  
3rd Jill and Foster Rogers 69 Wales Lane  

2019 Class 2, 1st Place 2019 Class 2, 1st Place 2019 Class 2, 2nd Place 2019 Class 2, 3rd Place

CLASS 3 - Groups, Clubs & Schools
Position Name Address Description
1st Barton Mews
2nd 2nd Barton Rainbows    
3rd Barton Christadelphians (Craft Group)    

2019 Class 3, 1st Place 2019 Class 3, 2nd Place 2019 Class 3, 2nd Place 2019 Class 3, 3rd Place

CLASS 4 - Businesses
Position Name Address Description
1st The Three Horseshoes    
2nd The Shoulder of Mutton    
3rd Humpty Dumpty Day Nursery and Pre-school   The Very Hungry Caterpillar

2019 Class 4, 1st Place 2019 Class 4, 1st Place 2019 Class 4, 2nd Place 2019 Class 4, 3rd Place


Winners of the 2018 Competitions

CLASS 1 - Families & Children
Position Name Address Description
1st Charlie and Noha Elton 7 Causer Road  Minecraft models
2nd Oliver, Giles, Arabella Taberner 59 Arden Road Space
3rd Nathaniel and Holly Morris  24 Captains Lane Rock and Roll Roy ode to Kiss

2018 Class 1, 1st Place - Charlie and Noha Elton, Minecraft models 2018 Class 1, 2nd Place - Oliver, Giles, Arabella Taberner, Space 2018 Class 1, 3rd Place - Nathaniel and Holly Morris, Rock and Roll Roy ode to Kiss

CLASS 2 - Adults
Position Name Address Description
1st Jim Yardley 29 Efflinch Lane Happy and Sad
2nd Margaret Wale 68 Captains Lane Scarecrows around the world
3rd Gordon Parker 34 Captains Lane Danger man at work

2018 Class 2, 1st Place - Jim Yardley, Happy and Sad 2018 Class 2, 2nd Place - Margaret Wale, Scarecrows around the world 2018 Class 2, 3rd Place - Gordon Parker, Danger man at work

CLASS 3 - Groups, Clubs & Schools
Position Name Address Description
1st Barton Library Dunstall Road Li-Bear-Y’s Picnic
2nd Christadelphian Church  Main Street David and Goliath
3rd 1st, 2nd, 3rd Brownies Spaldings Book Shop, Main Street  Gullivers World

2018 Class 3, 1st Place - Barton Library, Li-Bear-Y's Picnic 2018 Class 3, 2nd Place - Christadelphian Church, David and Goliath 2018 Class 3, 3rd Place - Spaldings Book Shop, Main Street, Gullivers World

CLASS 4 - Businesses
Position Name Address Description
1st John Waterhouse Studio   Main Street Mary Poppins
2nd Three Horseshoes Station Street Magic Roundabout
3rd Shoulder of Mutton Main Street  World Cup

2018 Class 4, 1st Place - John Waterhouse Studio, Mary Poppins 2018 Class 4, 2nd Place - Three Horseshoes, Magic Roundabout 2018 Class 4, 3rd Place - Shoulder of Mutton, World Cup


Winners of the 2017 Competitions

CLASS 1 - Families & Children
Position Name Address Description
1st The Eltan Family 7 Causer Road  Incredible Hulk
2nd Keira Johnson Hare  17 Arden Road Under the Sea
3rd The Wiper family 6 Fallowfield Drive The Fallowfield Fairy

2017 Class 1, 1st Place - The Eltan Family, Incredible Hulk 2017 Class 1, 2nd Place - Keira Johnson-Haire, Under the Sea 2017 Class 1, 3rd Place - Jessica Wiper, The Fallowfield Fairy

CLASS 2 - Adults
Position Name Address Description
1st Margaret Wale 68 Captains Lane Benidorm
2nd Michele Blundell Wild Thyme Cottage, Woodhouses Jack in a Box
3rd Jim Yardley 29 Efflinch Lane Car Doctor

2017 Class 2, 1st Place - Margaret Wale, Benidorm 2017 Class 2, 2nd Place - Michele Blundell, Jack in a Box 2017 Class 2, 3rd Place - Jim Yardley, Car Doctor

CLASS 3 - Groups, Clubs & Schools
Position Name Address Description
1st 1st Barton Rainbows Methodist Church, Crowberry Lane Rainbows
2nd Barton Community Library Dunstall Road Books are just the beginning 
3rd Bun Guides, Brownies,  Rainbows 80 Efflinch Lane 100 years of Guiding

2017 Class 3, 1st Place - 1st Barton Rainbows, Rainbows 2017 Class 3, 1st Place - 1st Barton Rainbows, Rainbows 2017 Class 3, 2nd Place - Barton Community Library, Books are just the beginning 2017 Class 3, 3rd Place - Bun Guides/Brownies/Rainbows, 100 years of Guiding

CLASS 4 - Businesses
Position Name Address Description
1st John German Estate Agents  21 Main Street Beauty and the Beast
2nd Red Lion  47 Main Street  Mr Wainwright the Walker 
3rd John Waterhouse  19 Main Street  Artist in Residence 

John German Estate Agents, Beauty and the Beast Red Lion, Mr Wainwright the Walker 2017 Class 4, 3rd Place - John Waterhouse, Artist in Residence


Winners of the 2016 Competitions

CLASS A - Individual or tableaux scarecrows with no theme
Position Name Address Description
1st Michele & Ray Blundell Wild Thyme Cottage, Woodhouses  
2nd John German Estate Agents Main Street The new Jungle Book
3rd Fos & Jill Rogers 69 Wales Lane No Boris
CLASS B - Individual scarecrows with a sporting theme
Position Name Address Description
1st Margaret Wale Captains Lane Come Dancing
2nd Andrew Hollyhead 12 Wales Lane Barton Tennis Club
3rd Brian Fisher 19 Westmead Road Where's that mole?
CLASS C - Children under 11 years old
Position Name Address Description
1st The Meadows Family 21a Efflinch Lane Barton's Friendly Giant
2nd Ruby, Ethan & Flynn Wright 102a Main Street Happy Birthday Ma’am
3rd Keira Johnson-Hare 17 Arden Road Penguin Lessons

Entries from previous years

2015 Class A Winner - Bob & Angela Russell, Useless! 2015 Class B Winner - Michelle Blundell, Stocks 2015 Class C Winner - Humpty Dumpty Nursery, Bride & Groom 2014 Class A Winner - Bob & Angela Russell, Queen Takes Knight 2014 Class B Winner - Carole & Jonathan James, Lizzy Yarnold & Skeleton 2014 Class C Winner - 1st, 2nd and 3rd Barton Brownies, Mr & Mrs Bassett 2013 Childrens Prizewinners, Molly & Eadie Fuller 2013 Individual Prizewinner, Barry Allt 2013 Tableaux Prizewinner, Martin Willoughby Alien Invasion Allsorts Man Aregate on Sea Artist Barton Toll Bodgit & Scarpa British Olympians Butcher Charles Dickens Christening Clowning Around Cooper Man Dr Who Father Christmas Fire Rescue Fred & Albert Freddie Mercury Gulliver Juggling Clown Madhatter's Teaparty Mickey Mouse Microscopic Mono Cycle Clown Olympic Tickets Olympic Torchbearer Pirate Pirates Puncy & Judy Robin Hood Special Delivery Speed Cop Statler & Waldorf Straw Transfusion Traffic Warden Pirate Wheelbarrow GP William & Kate